Edycja 2021

26 – 29 września 2021
· Rzeszów · Krosno · Zatwarnica · Lubaczów ·
· Kraków

ZWYCIĘZCY 2021


Jackie i Oopjen
reż. Annemarie van de Mond
Holandia, 2019

NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY

Dorosłe jury profesjonalistów

Jury dziecięce

WERDYKT DOROSŁEGO JURY PROFESJONALISTÓW
Jury filmów pełnometrażowych: Tomasz Jurkiewicz, Jola Jarecka, Janusz Ustrzycki
Jury filmów krótkometrażowych: Agnieszka Karp-Szymańska, Anna Równy, Artur Wyrzykowski

Grand Prix w kategorii Film Pełnometrażowy

Jackie i Oopjen
reż. Annemarie van de Mond
Holandia, 2019


Genialny scenariuszowy pomysł. Ujmująca gra aktorów. „Jackie i Oopjen” przekonuje nas, że prawdziwego przyjaciela można znaleźć nawet na XVII-wiecznym obrazie Rembrandta, jeśli tylko podejdziemy do świata z otwartym sercem.


WYRÓŻNIENIE

Duchy Sowiego Lasu
reż. Anu Aun
Estonia, 2019

Wyróżnienie za historię, która przywraca wiarę w naprawianie relacji w rodzinie. Film „Duchy Sowiego Lasu” ukazuje magię przyrody i powrót do najprostszych wartości, które są najważniejsze.

Grand Prix w kategorii Film Krótkometrażowy

Buziak
reż. Nima Moghagheh
Holandia, 2019


Film ukazuje uniwersalny wymiar życia dorastającego dziecka, które mieszka w obozie dla uchodźców. Ta historia inicjacyjna ukazująca różne formy dojrzewania bohatera: od opiekuna rodziny po ukochanego chłopaka. Jest ciepłą i czułą komedią, precyzyjnie skonstruowana opowieścią, która pokazuje, że życie dzieje się niezależnie od miejsca a miłość może uratować nas wszystkich.

WYRÓŻNIENIE

Siostry
reż. Daphne Lucker
Holandia, 2019

Wstrząsający w treści i zachwycający w formie obraz relacji sióstr pozbawionych należnej im opieki. Dorosły, który powinien być gwarantem bezpieczeństwa, okazuje się zagrożeniem. Niezwykły film, w którym zamiast słów przemawiają emocje wyrażane w tańcu.

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO:
Julia Polak, Zuzanna Mikuś, Laura Kowalska, Kacper Jarosz

Najlepszy Film Pełnometrażowy


Jackie i Oopjen
reż. Annemarie van de Mond
Holandia, 2019


Powód, dla którego zdecydowaliśmy się wybrać ten film nie jest jednoznaczny. Film wyróżnił się na tle innych festiwalowych pozycji na wielu płaszczyznach. Jest wyjątkowo zabawny i wciągający, w wielu momentach zapiera dech w piersiach. “Jackie i Oopjen” jest wyjątkową kinową perełką, w której każdy  bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie wyjątkowego i wartościowego.

Najlepszy Film Krótkometrażowy

Ostatni dzień jesieni
reż. Marjolaine Perreten
Szwajcaria, 2019


To pogodna animacja będąca wspaniałą lekcją empatii dla młodego widza. Wyjątkowe detale stwarzają atmosferę miłości, ciepła, mimo że bohaterami filmu są leśne zwierzęta uciekające przed zimą. Postanowiliśmy nagrodzić tę pozycję, chociaż każdy z nas odebrał ją nieco inaczej, ale jesteśmy zgodni z tym, że ten film ma wiele pozytywnych wartości, bawi, uczy i na długo pozostaje w pamięci. 

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO:
Bartosz Dylewski, Adrian Gerula, Dominik Golowski, Weronika Jurczyk, Jakub “Subuk” Stanisz, Krystian Winnicki, Jakub Wójcicki, Nikodem “Pikczers” Wróbel

Najlepszy Film


Więzi
reż. Pauline Broulis
Francja, 2019


Za nieoczywistą fabułę, w której sfera metafizyczna zderza się z brutalną rzeczywistością. Za niesamowite zdjęcia, sprytnie wykorzystujące techniki koloru; wspaniały warsztaty aktorski i przede wszystkim, za emocje, które film potrafi wywrzeć na odbiorcy.

WERDYKT JURY ZESPOŁU EDUKATORÓW FILMOWYCH:
Bolesław Drochomirecki, Jarek Basaj, Ola Marczak, Lidia Latusek

Nagroda Specjalna

Bitwa
reż. Anar Abbasov
Rosja, 2019


“Bitwa” jest filmem, który opowiada młodemu widzowi historię dążenia do spełniania marzeń. Wiadomym jest, że marzenia same się nie spełniają. To my czynimy je spełniającymi się. O tym jest właśnie “Bitwa”. O tym, że człowiek toczy w swoim życiu wiele bitew. Tych dosłownych i tych ukrytych. Bohater filmu stoczył i tę i tę. W obu wygrał, choć walka na początku była bardzo nierówna. Niezwykłe sceny tańca i muzyka to kolejne atuty tego filmu.