Laboratorium Filmowe

Okładka publikacji "Laboratorium filmowe"
Okładka publikacji “Laboratorium filmowe”

Zachęcamy osoby prowadzące zajęcia z dziećmi w szkołach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych do wprowadzenia pokazów filmowych do programu zajęć.

Namawiamy do wyświetlania wartościowych filmów, rozmawiania o nich, jak i do tworzenia własnych etiud czy prostych animacji za pomocą ogólnodostępnych narzędzi.

Fundacja Rozwoju Kina oraz Fundacja IKS utworzyły Laboratorium filmowe. Ma ono za zadanie pomagać nauczycielom, trenerom, prowadzącym zajęcia, którzy chcieliby wprowadzić pokazy filmowe do programu zajęć. Laboratorium filmowe zostało współfinansowane ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Film w edukacji – publikacja
Publikacja zawiera scenariusze lekcji z filmami, teksty ekspertów, pomoc techniczną i materiały dla młodych początkujących filmowców. Pobierz publikację.

Filmy dla dzieci, do których scenariusze można znaleźć w publikacji, udostępniane były bezpłatnie w czasie trwania projektu prowadzącym zajęcia z wykorzystaniem filmu.



Kropelkę, proszę
 (Gotita Por Favor), reż. Beatriz Herrera Carrillo, Meksyk, 5 min.

Kadr z filmu Kropelkę, proszę (Gotita Por Favor)
Kadr z filmu Kropelkę, proszę (Gotita Por Favor)

Krótka animacja pokazująca potrzebę oszczędzania wody. Porusza temat zagrożeń ekologicznych i pozytywnych wzorców na poziomie dzieci z klas nauczania wczesnoszkolnego.


Podarunek (El Regalo), reż. Jose Moreno, Hiszpania, 15 min.

Kadr z filmy Podarunek (El Regalo)
Kadr z filmy Podarunek (El Regalo)

Film przedstawia historię dzieci przygotowujących podarunki na dzień ojca – dotyka kwestii dóbr materialnych i niematerialnych, wdzięczności i relacji z najbliższymi.


Komunia Hanny Cohen (Hannah Cohen’s Holy Communion), reż. Shimmy Marcus, Irlandia, 14 min.

Kadr z filmu Komunia Hanny Cohen (Hannah Cohen’s Holy Communion)
Kadr z filmu Komunia Hanny Cohen (Hannah Cohen’s Holy Communion)

Wesoła i lekka historia dziewczynki, która pomimo żydowskiego pochodzenia, dołącza do katolickich dzieci podczas Pierwszej Komunii. Jako że wydarzenie to jest bliskie większości uczniów, otwiera drogę do dyskusji o odmienności, przyjaźni i tolerancji.