2018 edition

kinolub.2018.archiwum

1st – 22nd Jne 2018
14 cities in Poland
· Rzeszów · Zatwarnica · Kraków · Wiśniowa ·
· Kielce · Pińczów · Busko-Zdrój · Chmielnik · Stopnica · Solec-Zdrój · Nowy Korczyn ·
· Rybnik · Sławków · Skoczów ·

 

Awards

VERDICT OF THE ADULT PROFESSIONAL JURY
Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart, Kasia Sienkiewicz-Kosik, Rafał Kosik, Ilona Dusza-Kowalska, Grażyna Bochenek, Agnieszka Karp-Szymańska, Tomasz Jurkiewicz

Grand Prix – Best Feature Film:

 

Halkaa
directed by Nila Madhab Panda
India, 2018

 

We awarded the Grand Prix to the film Halkaa for courage in undertaking a difficult subject and presenting it in an original and light way, accessible to the young viewer. The added value for the Polish audience is the opportunity to learn about the realities of living in a culturally remote country.

Grand Prix – Best Short Film:

 

Unicorn (La Licorne)
directed by Rémi Durin
France, 2016

 

 

A universal film that spurs artistic sensitivity and can serve as an introduction into the world values such as true friendship, freedom and tolerance. Moving, delightful, encouraging reflection.

Honorable mentions:

  • 21 days later, dir. by Mhamadreza Kheradmandan (Iran 2017) – for a film that impressed us with great production design and acting, as well as maturity in approaching an important topic,
  • Run Run as Fast as You Can, dir. by Katie Smith (Great Britain 2017) – for precise and engaging storytelling that leads us to hope in an unexpected way,
  • Icky, dir. by Parastoo Cardgar (Iran 2017) – for an original approach to the subject of diversity, captured in an extraordinary metaphor about one’s place in society,
  • Schoolyard Blues (Skolstartssorg), dir. by Maria Eriksson-Hecht (Sweden 2017) – for the empathetic, moving portrait of a child facing his first life challenges.

 


VERDICT OF THE CHILDREN’S JURY
Julia, Zuzia, Laura (Rzeszów) & Mania and Ola (Kraków)

Best Feature Film:
family


The Family Jumble
(La mia Famiglia a soqquadro),
dir. by Max Nardari,
Italy 2016

 

Best Short Film:

chocolatesoldier_3

 

The Chocolate Soldier,
dir. by Jackson Smith,
USA 2017

 

 

 

VERDICT OF THE YOUTH JURY
Klara, Dominika, Kamil, Michał

Best Film:icky_3

Icky,
dir. by Parastoo Cardgar,
Iran 2017

 

 

„Icky” in a very considered way shows how being different is treated by the society. It is not about being someone worse than others, it is about a conscious choice not to conform, be “icky” for everyone else.

Honorable Mentions:

  • Nour, dir. by Khalil Dreyfus Zaarour (Lebanon 2017) – the film deserves an honorable mention as it was for us a door to an uknown world that we discover with every minute.
  • Run Run as Fast as You Can, dir. by Katie Smith (Great Britain 2017) – for its surprising and enigmatic style, the tension took our breath away.

 

Main Competition 2018wstazka_FILMY

FEATURE FILMS

1. Snapshot, dir. by Catalina Arango – Ecuador 2017, 75 min.
2. Heroes steps, dir. by Henry Rincón – Colombia 2016, 96 min.
3. Halkaa, dir. by Nila Madhab Panda – India 2018, 118 min.
4. Sobre Rodas, dir. by Mauro D’Addio – Brazil 2017, 72 min.
5. La mia Famiglia a soqquadro, dir. by Max Nardari – Italy 2016, 90 min.
6. 21 days later, dir. by Mhamadreza Kheradmandan – Iran 2017, 90 min.
7. Uzbuna na Zelenom Vrhu, dir. by Cejen Cernic – Croatia 2017, 81 min.
8. Nour, dir. by Khalil Dreyfus Zaarour – Lebanon 2017, 93 min.

SHORT FILMS

9. Un peu perdu, dir. by Helene Ducrocq – France 2017, 5 min.
10. Un travail de fourmis, dir. by Anais Sorrentino – France 2017, 7 min.
11. La Licorne, dir. by Rémi Durin – France 2016, 13 min.
12. Le Petit Bonhomme de poche, dir. by Ana Chubinidze – France 2016, 7 min.
13. Can you hear me?, dir. By Yu-Hsin Chuang – taiwan 2017, 4 min.
14. Flood, dir. by Dimitar Velev – Bulgaria 2017, 7 min.
15. The Hat, dir. by Alexandra Allen – Portugal 2017, 5 min.
16. Dubak, dir. by Anna Kritskaya – Russia 2017, 7 min.
17. Der kleine Vogel und die Raupe, dir. by Len Von Dohren – Switzerland 2017, 5 min.
18. Den Vesle Grå Ulven. Vår og Isen Går, dir. by Natalia Malykhina – Norway 2017, 6 min.
19. The Kitten from Lizyukov Street, dir. by Alexey Zamyslov – Russia 2017, 13 min.
20. Where snowflakes come from?, dir. by Maryna Karpova – Russia ??, 3 min.
21. Nadaan dost, dir. by Indira Aditi Rawat – India 2017, 5 min.
22. Ralph et les dinosaures, dir. by Marcel Barelli – Switzerland 2017, 5 min.
23. Naniuszkiny skazki, dir. by Elena Petkevich – Belarus 2017, 13 min.
24. Pez, dir. by Javier Quintas – Spain 2017, 9 min.
25. Saving Santa, dir. by Keith O’Grady – Great Britain 2017, 17 min.
26. Gelato – Die sieben Sommer der Eisliebe, dir. by Daniela Opp – Germany 2017, 12 min.
27. Home Swim Home, dir. by Yiyu Wang – China 2016, 28 min.
28. Let’s Play!, dir. by Bambang “ipoenk” K.M – Indonesia 2017, 23 min.
29. The new boy, dir. by Maria Sopova – Russia 2017, 30 min.
30. Colores, dir. by Arly Jones, Sami Natsheh – Spain 2017, 20 min.
31. La pelota, dir. by Fernando G. Pliego – Spain 2017, 8 min.
32. Stella 1, dir. by Gaia Bonsignore, Roberto D’Ippolito – Italy 2017, 15 min.
33. Narges’s Voice, dir. by Hadi Rahbar – Iran 2017, 14 min.
34. Mission Accomplished, dir. by Hanna Mathis – Austria 2017, 21 min.
35. New Boy, dir. by Norman Tamkivi – Great Britain 2017, 10 min.
36. Are You Volleyball?!, dir. by Mohammad Bakhshi – Iran 2017, 14 min.
37. Tolu, dir. by Nadine Ibrahim – Nigeria 2017, 12 min.
38. Skolstartssorg, dir. by Maria Eriksson-Hecht – Sweden 2017, 16 min.
39. Il tratto, dir. by Alessandro Stevanon – Italy 2017, 15 min.
40. Proxima, dir. by Luiza Campos – Brazil 2017, 15 min.
41. Phir Ek Subah, dir. by Indira Aditi Rawat – India 2017, 14 min.
42. The Chocolate Soldier, dir. by Jackson Smith – USA 2017, 12 min.
43. Rezerwacja, dir. by Wiktor Bojanowski – Poland 2017, 14 min.
44. Panic: The First Date, dir. by Keaton Applebaum – USA 2018, 6 min.
45. 13.11 – 3. Anna & Bassam, dir. by Davide Rizzo – Italy 2017, 10 min.
46. Expire, dir. by Magali Magistry – France 2017, 13 min.
47. Criteria, dir. by Adam Kes Hipkin – Great Britain 2017, 6 min.
48. Crack, dir. by Julián Candón – Spain 2017, 3 min.
49. Distintos, dir. by Josevi García Herrero – Spain 2017, 19 min.
50. Run Run as Fast as You Can, dir. by Katie Smith – Great Britain 2017, 16 min.
51. Karl, dir. by Thomas Scohy – France 2017, 3 min.
52. Wenn du rausgehst, dir. by Nuria Gómez Garrido – Germany 2017, 25 min.
53. Wannabe, dir. by Jannis Lenz – Germany 2017, 30 min.
54. Icky, dir. by Parastoo Cardgar – Iran 2017, 5 min.
55. Campeón, dir. by Hugo De La Riva – Spain 2016, 15 min.
56. Les Autres Departs, dir. by Claude Saussereau – France 2016, 13 min.