Edycja 2023

ZWYCIĘZCY


WERDYKT DOROSŁEGO JURY PROFESJONALISTÓW
Jola Jarecka, Emilia Żuber, Dominika Łapka
Agnieszka Karp-Szymańska, Karolina Marciszewska, Adam Głaczyński

Grand Prix w kategorii Film Pełnometrażowy

Świat Gai – Moja planeta
reż. Peter Bratuša
Słowenia


To film, którego bohaterka przepełniona jest pozytywną energią, tolerancją, potrzebą walki o równość i lepszy świat. To historia z humorem, opatrzona dobrą muzyką, pokazująca ciepłe relacje w nieschematycznej rodzinie.


Wyróżnienie
Sześć tygodni
reż. Noémi Veronika Szakonyi
Węgry

Film podejmuje trudny temat społeczny i ukazuje dylematy
życiowych wyborów, a siła głównej bohaterki nadaje dynamikę akcji i podkreśla tragizm jej historii.


Grand Prix w kategorii Film Krótkometrażowy

Jedwabnik
reż. Amir Honarmand
Iran


Za upomnienie się ocalenie dziecięcego bohatera uwikłanego w problemy dorosłych, ich wątpliwą moralność i przemocowe zachowanie. W znakomicie zrealizowanym i zagranym filmie negatywne mechanizmy współczesnego złożonego świata nie wpływają jednak na bohatera, który opowiada się za światem wartości i pozostaje dzieckiem.

WYRÓŻNIENIE

Czarowróżka
reż. Nina Samanishvili
Belgia

Za poetycki obraz w spektakularnej malarskiej formie. Wyjątkową wartością filmu jest ukazanie odwagi w szukaniu własnej drogi życia, nawet kosztem akceptacji najbliższych. Miłość może stać się kluczem do połączenia pozornie obcych światów.

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO

Najlepszy Film Pełnometrażowy

Chaos Wycieczki Klasowej
reż. Mark Schlichter
Niemcy


To bardzo ciekawy film, śmieszy z powodu pecha, który prześladuje Alfonsa. Wybieramy ten film, ponieważ jest śmieszny i pokazuje, że nawet z naszym pechem nie można się poddawać oraz nie trzeba się wstydzić swoich błędów.

Najlepszy Film Krótkometrażowy

Przygoda Ciastka
reż. A. Jérémie, B. Alexis, B. Iléana, L. Myriam, L. Margot, R. Zoé, T. Romain, T. Camille
Francja


To była najlepsza animacja. Ciastek był bardzo zabawny i udowodnił, że przyjaźń jest najważniejsza – widać, że wolał ocalić przyjaciela niż serce księżniczki.

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO
Adam Pudło, Daniel Wereski, Jakub Jakubaszek, Przemysław Flis

Najlepszy Film

Nowy sąsiad
reż. Vincent Hazard
Francja


Film porusza ważny problem społeczny, uczy dystansu do siebie i pokazuje, że osoba niewidoma może prowadzić normalne życie. Przy tym film jest pełen humoru humoru i zabawnych zwrotów akcji, a gra aktorska prezentuje wysoki poziom. Wszystko to sprawia, że film pozostaje na długo w pamięci i refleksjach widza.


WERDYKT JURY STOWARZYSZENIA EDUKATORÓW FILMOWYCH:
Bolesław Drochomirecki, Ola Marczak, Lidia Latusek, Katarzyna Bomba

Nagroda Specjalna

Beyro
reż. Morteza Ali Morteza Ali Abbasmirzaei
Iran


To film o miłości. W jednej ze scen padają słowa: “Grając, zawsze myśl o miłości”.
Ten film przenosi widza w inną rzeczywistość. Inną niż europejska. Poznawanie przez młodego widza świata dzięki filmowi odbywa się tutaj w innym świecie. Jest nim kultura i religia Iranu, która w dalszym ciągu pozostaje światem nieznanym. Dla Europejczyka.
A jednak fabuła filmu jest bliższa niż mogłoby się wydawać. Co jest w stanie zrobić człowiek, by osiągnąć cel? Jak trudna droga do niego prowadzi? Czy jest możliwe spełnienie marzenia mimo wszelkich przeciwności? Wiele problemów musi pokonać główny bohater, by wreszcie obronić samego siebie. Film daje widzowi to, czego tak bardzo brakuje w ostatnim czasie w kinie. Nadzieję. A więc to również film o nadziei. Te dwie wartości, miłość i nadzieja, sprawiają, że “Beyro” zasługuje na najwyższą nagrodę.

Wyróżnienie Stowarzyszenia Edukatorów Filmowych
„Sześć tygodni” reż. Noemi Veronika Szakonyi
Węgry

Doceniamy i wyróżniamy za uniwersalność i ponadczasowość oraz prawdę emocjonalną. Obraz poruszy i zaangażuje osoby w różnym wieku, niezależnie od kultury, płci, pochodzenia
społecznego i poglądów.


WERDYKT JURY ZESPOŁU EDUKATORÓW FILMOWYCH:
Dominika Zielińska, Kamila Szwarc, Artur Lecybil

Nagroda Specjalna

Ghandi i spółka
reż. Manish Saini
Indie


Za ukazanie międzypokoleniowych ideałów oraz wartości, które przyświecały tytułowemu superbohaterowi. Przedstawienie w czuły i zabawny sposób codzienności, przygód i perypetii w których możemy towarzyszyć głównym bohaterom. Z każdą minutą filmu możemy obserwować w jaki sposób młodzi bohaterowie uczą się rozwiązywać problemy oraz szukają kompromisów w obliczu trudnych sytuacji. Mintoo i Mitra zmagają się z dylematami takimi jak pomoc innym, gra fair play, oszustwo, kradzież, relacje koleżeńskie, rywalizacja wśród rówieśników, ochrona środowiska, a przede wszystkim dbanie o własną reputację. Twórcy w atrakcyjny sposób snują opowieść o superbohaterze, którego wartości przekazywane są z pokolenia na pokolenie i mimo różnicy wieku rozumiane w podobny sposób.

Wyróżnienie Zespołu Edukatorów Filmowych
„Życie Lotty” reż. Martina Plura
Niemcy

Za barwną grę konwencjami przy jednoczesnym przełamywaniu tematów tabu i nienachalnym eksponowaniu treści wartościowych edukacyjnie. Przynależność do grupy, poszukiwanie tożsamości, dorastanie, tolerancja oraz inne problemy wieku dojrzewania nie znudzą młodego widza, a wręcz przeciwnie mogą stać się dla niego inspiracją. Film oswaja z różnorodnością, a przy tym w zręczny sposób prowadzi trzymającą w napięciu akcję.