Selection Results 2019

Main Competition

FEATURE FILMS

  1. Stop the Horned Vikings!, dir. by Ilya Belostotsky, Russia
  2. Last color, dir. by Vikas Khanna, India
  3. My Giraffe, dir. by Barbara Bredero, The Netherlands
  4. Władcy przygód. Stąd do Oblivio, dir. by Tomasz Szafrański, Poland
  5. Hutsulka Ksenya, dir. by Alena Demyanenko, Ukraine
  6. Stammer, dir. Mohammadreza Haji Gholami, Iran
  7. Time is Running, dir. by Matthias Kubusch, Germany
  8. Chuskit, dir. by Priya Ramasubban, India
  9. Here My Village, dir. by Abas Aram, Iran

 

SHORT FILMS

  1. 1-0, dir. by Nada ElAzhary, United Arab Emirates
  2. 10 ka 4, dir. by Rahul Yadav, India
  3. 2nd Class, dir. by Jimmy Olsson, Sweden
  4. A Modest Defeat, dir. by David Barr, United Kingdom
  5. About Our Astronauts, dir. by Galina Golubeva, Russian Federation
  6. Ahmed & Markus, dir. by Maria Eriksson-Hecht, Sweden
  7. Ajo, dir. by More Raca, Kosovo
  8. Alan, dir. by Mostafa Gandomkar, Iran
  9. Amir Ali, dir. by Shiva Ghanbarian, Iran
  10. Angel’s Mirror, dir. by Cheng Chao, China
  11. At a fingertips, dir. by Daria Barsukova, Russian Federation
  12. Bear With Me, dir. by Clotilde Chivot, Camille Heng, Caroline Marcon, Justine Mettler, Marianne Reine, Tiphaine Vergriete, France
  13. Daisy, dir. by Yu Yu, Taiwan
  14. Dollhouse, dir. by Ezgi Temel, Turkey
  15. Endless Games, dir. by Elif Yiğit, Turkey
  16. Funny Fish (Drôle de poisson), dir. by Krishna Chandran A. Nair, France
  17. Goal…, dir. by MANOJ S NAIR, India
  18. Hedgehog, dir. by Vaibhav Keswani, Jeanne Laureau, Colombine Majou, Morgane Mattard, Kaisa Pirttinen, Jong-ha Yoon, France
  19. Hedieh, dir. by Sahar Sotoodeh, Iran
  20. Holly On The Summer Isle: The Exploration (Holly På Sommerøen: Opdagelsesrejsen), dir. by Karla Nor Holmbäck, Denmark
  21. Homies: Kinkaku-ji, dir. by Viktor Azeev, Russian Federation
  22. Imaginafriend (Amimaginaire), dir. by Robin Barriere, France
  23. Inside I’m Racing, dir. by Aleksander Szeser, Ireland
  24. Krenk, dir. by Tommaso Santi, Italy
  25. Light Trail, dir. by Melissa Pinto, United Kingdom
  26. Maraude and Murphy (Maraude et Murphy), dir. by Helene Ducrocq, France
  27. Mice, a small story, dir. by Jade Baillargeault, Nazli Doale, Dimitri James, Quang Daniel La, Morgane Lau, Mélanie Pango, Manon PringaultFrance
  28. Moon said: Blop Blop Help!, dir. by Reyhane Kavosh , Ali Raeis, Iran
  29. My best Friend’s Shoes (Rammat Gammat), dir. by Ajitpaal Singh, India
  30. Mother’s Day, dir. by Alexander Desouza, Canada
  31. My Little Boys – Couch, dir. by Jack Shih, Taiwan
  32. Nur, dir. by Gal Lin, Israel
  33. Over the Wall, dir. by Roy Zafrani, Israel
  34. People talk (We wsi gadają), dir. by Grzegorz Paprzycki, Poland
  35. Perfectly Naughty Kids, dir. by Tatiana Kiseleva, Russian Federation
  36. Please Frog, just one sip, dir. by Diek Grobler, South Africa
  37. Poupiot (Poupiot À L’École Des Omlettes), dir. by Fernando Barreto Arroyave, Switzerland
  38. Rebirthing (Cumplevidas), dir. by Jorge Naranjo, Spain
  39. River Neighbors (Drawsekani Robar), dir. by Keyvan Fahimi, Iran
  40. Snow, dir. by Aren Malakyan, Armenia
  41. Souffle court, dir. by Pierre-marie Adnet, Jean-luc Dessertaine, Guillaume Pochez, Tristan Poulain, Vincent Rouziere, Alessandro VergonnierFrance
  42. Stardust, dir. by Aldo Sotelo Lázaro, Mexico
  43. Tailored (Sur Mesure), dir. by Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner, France
  44. The Gift Of Alice, dir. by Gabriele Marino, Italy
  45. The Hideout, dir. by Dave Deohans, India
  46. The Nixie (Świtezianka), dir. by Julia Bui Ngoc, Mai Bui Ngoc, Poland
  47. The Polygraph (or the virtue of knowing how to choose) (El Poligrafo (O La Virtud De Saber Elegir)), dir. by Marta López-Fdez, Spain
  48. The tales of Dotty Granny “The Moon’s basket” (Les Contes de Mami Zinzin “Le Panier de la Lune”), dir. by Yannick Lecoeur, France
  49. The Warsaw Robin (Warszawski Rudzik), dir. by Mackenzie S Bates, United States
  50. Unforgettable Memory of a Friend (Souvenir Inoubliable d’un Ami), dir. by Wissam Charaf, France
  51. Wander, dir. by Daniela Monzon Leotaud, Canada