Filmy dla Widzów 13+ i 15+

Młodzież zapraszamy na film pełnometrażowy “Beyro” dla widzów od 13 roku życia.
A dla najstarszych (15+) mamy “Sześć tygodni” oraz dwa pasma filmów krótkometrażowych.

Godziny pokazów w ośrodkach festiwalowych zostaną zamieszczone na zakładkach przygotowanych dla konkretnych miast na podstronie Pokazy 2023.

Między 12 a 26 czerwca 2023 wybrane filmy będą dostępne również online na laboraotriumfilmowe.pl.


Beyro
(Beyro)

reżyseria: Morteza Ali Naderan
scenariusz: Morteza Ali Naderan

Iran, 2022
106 min.

Droga irańskiego bramkarza Alirezy “Beyro” Beyranvanda od uklepanych boisk jego rodzinnej wioski do stadionów mundialu była wyjątkowo trudna – ale nikt nigdy nie powiedział, że brakuje mu talentu. Młody piłkarz z determinacją stawia czoła przeciwnościom: sprzeciwom rodziny, skrajnej biedzie i machinacjom działaczy związkowych, stając u progu profesjonalnej klubowej kariery.

film dla widzów 13+


Sześć tygodni
(Hat hét)

reżyseria: Noémi Veronika Szakonyi
scenariusz: Noémi Veronika Szakonyi, Máté Artur Vincze

Węgry, 2022
96 min.

Czasem wydaje się, że Zsófi jest jedyną dorosłą osobą w domu. Uczy się, pracuje i musi brać odpowiedzialność za swoją matkę i młodszą siostrę. Trenuje tenis stołowy i stara się o powołanie do reprezentacji. Sprawy się komplikują, gdy odkrywa, że jest w ciąży. Przyzwyczajona do podejmowania dojrzałych decyzji postanawia oddać dziecko do adopcji. Teraz ma sześć tygodni na zmianę zdania.

film dla widzów 15+


Pasmo Spotkania” – 91 minut

Kierowca
(The Chauffeur)
reżyseria: Reza Nejati
Iran, 2021
16 min.

Nastoletni chłopak właśnie otrzymał prawo jazdy. Prowadzenie auta sprawia mu wiele radości, ale jego ojciec nie pozwala mu jeszcze samodzielnie kierować. Gdy pewnego dnia wykrada mu samochód, dochodzi do wypadku.


Niespodziewanie
(Out of the Blue)
reżyseria: T. Ben Jebara, C. Castan, O. de Gouttes-Pegot, C. Depay, S. Dupont, A. Bastien
Francja, 2022
6 min.

W monochromatycznym świecie, gdzie wszystko wygląda tak samo, zjawia się niespodziewanie wędrowny artysta z wózkiem wypełnionym kolorami. Jak zareagują mieszkańcy, gdy pierwszy ochotnik zostanie pomalowany? Czy będą otwarci na zmiany?


Ten drugi
(El Otro)
reżyseria: Marc Gázquez
Hiszpania, 2022
19 min.

W dniu swoich osiemnastych urodzin Iván włamuje się do domu ojca w poszukiwaniu prezentu, który został mu obiecany przed laty. Niezapowiedziana wizyta zaskoczy domowników, a dla Ivána będzie próbą dojrzałości.


Elitarna młodzież
(ldim em khsf)
reżyseria: Oded Perets Yeriel
Izrael, 2022
30 min.

Siedemnastoletni Matan przygotowuje się do ważnych zawodów w judo, gdy w jego życiu pojawia się Bella. Pochodząca z bogatej rodziny szalona aktywistka przekona go, by zakwestionował swoje dotychczasowe życie.


Lola
(Lola)
reżyseria: Silvia Staderoli
Francja, 2022
15 min.

Piętnastoletnia Lola pozwala chłopakowi na pocałunek – nieświadoma tego, że za moment czułość zamieni się w przemoc. Ten trudny temat pokazany jest w filmie wyjątkowo subtelnie, z perspektywy społecznego odbioru podobnych sytuacji.


Nowy sąsiad
(Nouveau Voisin)
reżyseria: Vincent Hazard
Francja, 2022
5 min.

Po przeprowadzce do nowego mieszkania niewidomy Ben próbuje zrobić dobre wrażenie na swoich nowych sąsiadach. Jednak z jakiegoś powodu jedna z mieszkanek zdaje się nie zauważać jego uprzejmości.


Pasmo Wyzwania” – 94 minuty


Małe kłamstwo
(White Lie)
reżyseria: Eyal Elisha
Izrael, 2021
11 min.

Trójka przyjaciół wychodzi z kina. Seans skończył się późno i mają dwie opcje powrotu do domu: albo poproszą rodziców, żeby po nich przyjechali, albo wezmą taksówkę. Rani nie ma już pieniędzy i musi podjąć ryzykowną decyzję.


Zmiana
(Sværddrage)
reżyseria: Amalie Maria Nielsen
Dania, 2022
18 min.

Milo mieszka w duńskim ośrodku dla trudnej młodzieży. Ma tam tylko jedną bliską osobę, Nickiego – opiekuna, który jako jedyny nie sprzeciwia się dążeniom Milo do zmiany płci. Wtedy podsłuchuje rozmowę, która zmienia jego życie.


Zapał
(Zapał)
reżyseria: Michał Michalski
Polska, 2022
15 min.

Nastoletni superbohater Zapał świętuje swoje urodziny otoczony fanami i przyjaciółmi. Nie może się jednak nacieszyć przyjęciem, bo w klubie pojawiają się nieproszeni goście – nieznany czarny charakter ze swoimi pomocnikami.


Przerwa
(The Recess)
reżyseria: Navid Nikkhah Azad
Iran, ZEA, Hiszpania, 2021
12 min.

Razem z koleżankami z klasy Sahar przygotowuje się do niebezpiecznej wyprawy. Mimo ogólnokrajowego zakazu planuje przedostać się na stadion piłkarski. Musi to zrobić w przebraniu mężczyzny. Grozi jej aresztowanie i kara więzienia.


W głębi nie ma nic pięknego
(A Mélyben Semmi Szép Nincs)
reżyseria: Fiorella Spitzer
Węgry, 2022
8 min.

Złe myśli i emocje często bywają niezrozumiałe i przytłaczające. Można próbować je zdusić, walczyć z nimi albo przed nimi uciekać – ale dopiero oswojone dają się uspokoić.


Jedwabnik
(Silkworm)
reżyseria: Amir Honarmand
Iran, 2022
30 min.

Amin dostaje od starszego brata wymarzony prezent, jakim jest nowy iPhone. Kiedy na urządzeniu pojawiają się wiadomości i telefony od nieznajomych ludzi, chłopak nie może się powstrzymać przed zaangażowaniem się w ich życie.