2022 → Filmy dla Widzów 11+

Dla starszych widzów, od 11 roku życia wybraliśmy dwa filmy pełnometrażowe: “Ocean za oknem” i “Najdziwniejsza dziewczyna na świecie”. Poza tym zapraszamy na pokazy dwóch pasm filmów krótkometrażowych “Sny i marzenia” i “Wśród nieznajomych”, jak również na specjalne pasmo krótkich filmów dokumentalnych, o którym więcej można przeczytać tutaj.

Godziny pokazów w ośrodkach festiwalowych znajdują się na zakładkach przygotowanych dla konkretnych miast na stronie Pokazy 2022.

Między 10 a 24 czerwca 2022 filmy będą dostępne również online na laboraotriumfilmowe.pl.

Ocean za oknem – 91 minut

Ocean za oknem
(Ocean Behind the Window)

reżyseria
Babak Nabizazadeh
scenariusz
Babak Nabizazadeh

Iran, 2020

Gdy ojciec Borhana nie wraca z połowu ryb chłopiec postanawia zaopiekować się rodziną i szuka sposobu na zarobienie pieniędzy. Wpada na bardzo nietypowy pomysł – przerabia swój ukochany rower na maszynę grającą i wraz z kolegami urządzają karnawałowe pokazy, które mają przyciągnąć turystów na ich wyspę. Interes się rozkręca, ale jedno zdarzenie rujnuje plany Borhana.


Najdziwniejsza dziewczyna na świecie – 82 minuty

Najdziwniejsza dziewczyna na świecie
(La Chica Mas Rara del Mundo)

reżyseria
Mariano Cattaneo
scenariusz
Mariano Cattaneo

Argentyna, 2021

Melien to piętnastolatka, która jest outsiderką. Od towarzystwa znajomych woli samotność i oddawanie się swojej największej pasji – rysunkowi. Utalentowana dziewczyna posiada ogromną wyobraźnię, uwielbia rysować potwory i duchy. Pewnego dnia jeden z jej rysunków ożywa. Nikt oczywiście w to nie wierzy. To historia dla lubiących ciarki na plecach!


Pasmo “Sny i marzenia” – 77 minut

Projektor
(Aparat)

reżyseria
Hasan Najmabadi
scenariusz
Hasan Najmabadi

Iran, 2021
15 min.

Sześciu nastolatków z irańskiej wioski szuka pracy, by zebrać pieniądze na wynajem projektora do wyświetlania filmów. By osiągnąć wymarzony cel, wykazują się wielką determinacją i sprytem.


Sanki
(Chana)

reżyseria
Suxrob Qodirov
scenariusz
Suxrob Qodirov

Uzbekistan, 2021
15 min.

Bracia Zokir i Botir, żyjący w małej górskiej wiosce w Uzbekistanie, marzą o sankach. Wszyscy ich koledzy je mają. Gdy w końcu udaje im się je zdobyć, okazuje się, że sanki można wykorzystać nie tylko do zabawy, ale też by nieść pomoc.


Snajper
(Sniperman)

reżyseria
Linus Krebs
scenariusz
Linus Krebs

Niemcy, 2021
12 min.

Dwóch przyjaciół Mario i Yunus wpadają na trop niebezpiecznego przestępcy. Nieznajomy musi być snajperem! Chłopcy oczami wyobraźni przewidują najgorszy scenariusz i aby do niego nie dopuścić, postanawiają działać.


Między ścianami
(Entre Muros)

reżyseria
Gleison Mota
scenariusz
Gleison Mota, Vitor Tavares, Tiago Rocha

Brazylia, 2021
15 min.

Podczas wakacji, gdy rówieśnicy się bawią, José pomaga mamie w sprzątaniu luksusowych mieszkań. Zamknięty w czterech ścianach marzy o tym, by wyjść i pograć w piłkę. Szczegolnie, że na boisku czeka na niego koleżanka.


Ciężar
(Kapsool)

reżyseria
Amir Pazirofteh
scenariusz
Amir Pazirofteh

Iran, 2021
20 min.

Nastolatek uwielbia grać w piłkę i ma szansę zostać profesjonalnym piłkarzem. Jego ojciec nie wspiera syna i zakazuje mu udziału w meczach. Zdeterminowany syn przeciwstawia się ojcu i z pomocą przyjaciela dociera na zawody.


Pasmo “Wśród nieznajomych” – 75 minut

Za rogiem
(Za vogalom)

reżyseria
Martin Turk
scenariusz
Martin Turk

Słowenia, 2021
12 min.

Dwunastoletni Nejc jest świadkiem znęcania się nastolatków nad chłopakiem. Zaprzyjaźnia się z Timim, który jest ofiarą, i gdy dochodzi do kolejnego ataku, staje w jego obronie. Ale czy na pewno Timi jest niewinny?


Zwycięzca
(The Winner)

reżyseria
Ali Keyvan
scenariusz
Ali Keyvan, Mosayeb Hanae

Iran, 2021
15 min.

Vahid marzy o udziale w wyścigach rowerowych. Kiedy dostaje upragniony rower, okazuje się, że jest łudząco podobny do skradzionego roweru kolegi. Na Vahida i jego ojca spada podejrzenie. Prawda okazuje się jednak skomplikowana.


Guzik
(Tujme)

reżyseria
Nurbol Yerboluly
scenariusz
Nurbol Yerboluly

Kazachstan, 2021
15 min.

Chłopak z kazachskiej wioski kocha się w lokalnej piękności i stara się, by ta go zauważyła. By się jej przypodobać ubiera nawet garnitur. Dziewczyna podoba się też jego kolegom, co powoduje napięcie i niesnaski.


Poznajcie Esther
(To Meet Esther)

reżyseria
Anna Eret
scenariusz
Anna Eret

Niemcy, 2022
18 min.

Marianna jest Żydówką urodzoną w Niemczech. W szkole z dumą prezentuje drzewo genealogiczne rodziny. Podczas gdy ona jest pełna optymizmu, jej rodzice boją się antysemickich ataków, na które naraża się ich córka.


Kraina fal
(La Terra delle Onde)

reżyseria
Francesco Lorusso
scenariusz
Gabriele Licchelli, Andrea Settembrini, Francesco Lorusso

Włochy, 2020
15 min.

Podczas letnich wakacji grupa przyjaciół podejmuje poszukiwania zaginionego kolegi. Wierzą, że dopłynął do wybrzeża Grecji i – chcąc się z nim skontaktować – konstruują amatorską radiostację. Czy Pati usłyszy ich nawoływania przez radio?