Zwycięzcy 2019

W czwartek 13 czerwca poznaliśmy najlepsze filmy festiwalu Kinolub 2019, obecni w Rzeszowie reżyserzy otrzymali statuetki – Kinoloty.

Swoje nagrody przyznali:
–  Dorosłe Jury Profesjonalistów
– Jury Dziecięce
– Jury Młodzieżowe
– Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

WERDYKT DOROSŁEGO JURY PROFESJONALISTÓW
Grażyna Bochenek, Agnieszka Karp-Szymańska, Tomasz Jurkiewicz, Dominik Nykiel, Jola Jarecka, Emilia Żuber

Grand Prix w kategorii Film Pełnometrażowy:

Chuskit
reż. Priya Ramasubban
Indie, 2018

Za wizję świata, w którym jest miejsce na szacunek, międzypokoleniowe zrozumienie, empatię i wspólnotę oraz za historię uwzględniającą kontekst kulturowy, a przede wszystkim za wiarę w marzenia – pomimo przeciwności losu.

Grand Prix w kategorii Film Krótkometrażowy:

Druga klasa (Second Class)
reż. Jimmy Olsson
Szwecja 2018

Za precyzyjnie i mądrze opowiedzianą lekcję o miłości, prawdzie i złości.

Wyróżnienia:

  • Władcy przygód. Stąd do Oblivio, reż. Tomasz Szafrański, Polska, 2018  – za przepiękną historię o przyjaźni, opowiedzianą z niebywałym rozmachem realizacyjnym i dynamiką – od pierwszej do ostatniej minuty, lekkością i błyskotliwym poczuciem humoru oraz za puszczenie oczka w stronę dorosłego widza – czyli zabawę w odniesienia do popkultury.
  • Szkoła Omletów (Poupiot À L’école Des Omelettes) reż. Fernando Barreto Arroyave, Szwajcaria, 2018 – za to, że pokazała nam, jak zdać egzamin z przyjaźni i kroczyć własną drogą.

WERDYKT JURY DZIECIĘCEGO:
Julia, Zuza, Weronika i Laura (Rzeszów) oraz Antek, Mikołaj, Karol, Tomek, Wojtek (Kraków)

Najlepsze Filmy Pełnometrażowe – ex aequo:

Chuskit
reż. Priya Ramasubban
Indie, 2018

“Chuskit” – film przemawiający do dużego i małego widza, realistyczny, poruszający. Pokazywał uczucia i życie indyjskiej dziewczynki, która nie mogła chodzić. Fajnie zagrany i bardzo wzruszający.

Władcy przygód. Stąd do Oblivio
reż. Tomasz Szafrański
Polska, 2018

“Władcy przygód. Stąd do Oblivio” jest wyjątkowym filmem ponieważ jest porywający, wzruszający i czasami zabawny. Ma zaskakującą fabułę i dużo zwrotów akcji. Aktorzy zrobili świetną robotę. Dlatego wybrałyśmy ten film.

Najlepszy Film Krótkometrażowy:

Skromna przegrana (A Modest Defeat)
reż. David Barr
Wielka Brytania, 2018

“Skromna przegrana” pokazuje prawdziwe sytuacje – relacje pomiędzy bratem a siostrą, co czasami bywa trudne. Film jest wzruszający i emocjonalny. Spodobał nam się ten film.

Wyróżnienie:

We wsi gadają (We wsi gadają), reż. Grzegorz Paprzycki, Polska, 2018 – za niesamowity klimat i połączenie elementów filmu grozy i dokumentu. Trzymał w napięciu, pokazywał jak ludzie tworzą plotki, które nie są prawdziwe, a nawet krzywdzą innych.

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO:
Patrycja, Julia, Dominika, Ziemowit, Kamil, Michał, Jakub, Dominik, Karol, Jakub (Rzeszów) oraz Hania, Mania i Ola (Kraków)

Najlepszy Film:

Druga klasa (Second Class)
reż. Jimmy Olsson
Szwecja 2018

Film porusza niezwykle ważną kwestię: problem nietolerancji, która stała się wszechobecna. Niesamowite zdjęcia. Niebanalny scenariusz. Kapitalna gra aktorska.

Wyróżnienia:

  • Amir Ali, reż. Shiva Ghanbarian, Iran 2019 – Film dotyczy trudności życia w rozbitej rodzinie. Nagrany w dwóch ujęciach sprawia, że widz bardziej utożsamia się z bohaterami. Gra emocjami i oczekiwaniami. Otwarte zakończenie powoduję, że odbiorca dochodzi do własnych wniosków, refleksji oraz tworzy własną interpretację dalszego ciągu wydarzeń.
  • Kolor wolności (The Last Color), reż. Vikas Khanna, Indie, 2019 – Film opowiada wzruszającą historię i przedstawia, co tak naprawdę jest w życiu ważne i cenne. Nie sposób nie zakochać się w głównej bohaterce. Jury doceniło również zdjęcia przepełnione żywymi kolorami oraz odzwierciedlenie orientalnej kultury Indii.

WERDYKT JURY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH:
Bolesław Drochomirecki, Piotr Kotowski

Najlepszy Film:

Aparat (Here My Village) reż. Abas Aram, Iran, 2019

Wyróżnienie:

Chuskit, reż. Priya Ramasubban, Indie, 2018

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych będzie rekomendować nagrodzone i wyróżnione filmy do dystrybucji w Polsce, co umożliwi produkcjom znalezienie się na ekranach ponad 200 kin zrzeszonych w Sieci oraz ich udział w programach edukacyjnych Sieci.