Jury 2021


Dorosłe Jury Profesjonalistów 2021

Jury Filmów Pełnometrażowych

Tomasz Jurkiewicz

Reżyser, scenarzysta. Urodzony w 1981 roku. Absolwent filmoznawstwa UJ,  reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i w Szkole Wajdy. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, które zdobyły ponad sto nagród na wielu polskich (Kraków, Gdynia, Koszalin) i międzynarodowych (Karlowe Wary, Seul) festiwalach filmowych. Debiut fabularny pt. “Każdy ma swoje lato” przyniósł mu Nagrodę za reżyserię im. Stanisława Różewicza na festiwalu “Młodzi i Film” w Koszalinie oraz “Złotego Anioła” na Tofifest w Toruniu. Obecnie trwa postprodukcja drugiego filmu w jego reżyserii “Skarbek”, który jest propozycją dla dzieci i młodzieży.


Jola Jarecka

Pisarka, nauczycielka, anglistka, animatorka kultury. Prowadzi kameralne kino „Końkret” w Zatwarnicy, w sercu Bieszczadów. Autorka książki dla dzieci „Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” oraz licznych opowiadań.


Janusz Ustrzycki 

Nauczyciel, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. W latach 2000-2003 był kierownikiem kina „Mewa” w Rzeszowie. Prowadził na Uniwersytecie Rzeszowskim zajęcia Analiza dzieła filmowego i Wprowadzenie do wiedzy o filmie. Jest autorem i współautorem podręczników do historii (2007-2021) Wydawnictwa Operon dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie pracuje w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, pełni funkcję redaktora naczelnego periodyku „Nauczyciel i Szkoła”.


Jury Filmów Krótkometrażowych

Artur Wyrzykowski

Scenarzysta, reżyser, producent, analityk opowieści. Rozwija i produkuje własne projekty w firmie Bold Humans. Jest kierownikiem literackim w TFP, gdzie prowadzi developmenty filmów i seriali. Analizuje ponad 80 tekstów rocznie. Wykłada konstrukcję opowieści w StoryLab Pro i na Uniwersytecie Gdańskim. Ogląda ponad 200 filmów rocznie i analizuje polskie filmy na swoim poczytnym blogu http://nieskonczone.pl.


Agnieszka Karp-Szymańska

Z wykształcenia filolog polski i pedagog. Studia podyplomowe z zarządzania w kulturze (UJ) oraz studia podyplomowe z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży (UW) a także specjalista UX Designer (SWPS), specjalizujący się w badaniu potrzeb i projektowaniu doświadczeń, również w dziedzinie kultury. Od przeszło 15 lat związana z tematyką dziecięcą. Twórca i współwłaściciel portalu CzasDzieci.pl, a także założyciel i członek zarządu Fundacji Czas Dzieci, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz promocji czytelnictwa. Od 2014 odpowiedzialna za program i produkcję festiwali literackich skierowanych do dzieci. Inicjator i pomysłodawca  Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i dziatki.


Anna Równy 

Edukatorka filmowa, trenerka edukacji filmowej, doktorantka w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG, nauczyciel konsultant MSCDN, koordynatorka merytoryczna NHEF, w latach 2016-2019 wiceprzewodnicząca Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Członkini Komisji Eksperckiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i grupy SUPERBELFRZY RP. Autorka scenariuszy metodycznych i publikacji o tematyce filmoznawczej, współautorka podręczników do języka polskiego „Ponad słowami”. Laureatka Nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza na 40. FFF w Gdyni w 2015 roku. W roku 2021 otrzymała certyfikowany tytuł Mistrza Pedagogii nadawany przez Ruch Innowacyjny w Edukacji.

Jury Zespołu Edukatorów Filmowych 2021

Bolesław Drochomirecki 

Z wykształcenia matematyk. Od początku lat ’70. związany z kultura opolską. Wieloletni szef kina Studio w Opolu. Twórca i realizator programu edukacji filmowej Opolskie Nowe Horyzonty. Kiniarz – właściciel Opolskiego Kina Objazdowego. Wielokrotny juror na polskich festiwalach filmowych dla dzieci (Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Festiwal Kino w Trampkach oraz Kino Dzieci w Warszawie). Współzałożyciel Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.


Jarek Basaj

Nauczyciel, wychowawca, trener –z młodzieżą pracuje od 1999 roku, a z dorosłymi od 2008 r. W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie edukacji filmowej. Wchodził w skład jury nauczycieli podczas 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Ale Kino!” w 2015 r. oraz jury edukatorów filmowych Festiwalu Kino w Trampkach w 2021 r. Jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu, gdzie prowadzi Młodzieżowe Centrum Filmowe.


Ola Marczak

Z kulturą związana od zawsze. Od 10 lat edukatorka filmowa, koordynatorka i prelegentka Opolskich Nowych Horyzontów. Kiniarz – współwłaścicielka Opolskiego Kina Objazdowego. Należy do Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.


Lidia Latusek

Pracuje od 2008 roku jako edukator filmowy  w szkole, a od 20 lat w zawodzie nauczyciela.  Wielokrotny juror na polskich festiwalach filmowych dla dzieci. Należy do Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.

“Edukacja filmowa jest, w moim odczuciu, niezbędnym narzędziem w tłumaczeniu świata młodym ludziom. To, co uczniowie widzą na ekranie, mogą przenieść na własne widzenie świata. Jest to możliwe dzięki  edukatorom filmowym, którzy potrafią wykorzystać narzędzia i łączyć film np. z literatura. Jestem pasjonatka twórczej pracy z uczniem, a film jest idealnym sposobem rozwoju młodych ludzi.”