2020 Selection Results

The selected films will be screened during the nearest edition of the festival, planned for June 2021.

The organizers intend to move the program in its entirety to the next year with the cooperation of involved filmmakers. Only in case a significant number of withdrawn films, we will have a supplementary call for entries in accordance with special regulations.

2020_02_results

Like in the years before, filmmakers from all around the globe submitted over 2.500 films to our call for entries. These titles made the selection list of 2020:

2020_04_results

Feature films:

  1. Eia jõulud Tondikakul/Phantom Owl Forest , directed by Anu Aun (Estonia, 2019)
  2. Vriksham/The Tree, directed by N. Aditya Kunigal (India, 2019)
  3. Jackie & Oopjen, directed by Annemarie van de Mond (Netherlands, 2020)
  4. Alfons Zitterbacke/Alfons Jitterbit – Countdown to Chaos, directed by Mark Schlichter (Germany, 2019)
  5. Moj dida je pao s Marsa/My Grandpa is an Alien, directed by Dražen Žarković, Marina Andree Skop (Croatia, 2019)
  6. Douch, directed by Amir Mashhadi Abbas (Iran, 2018)
  7. Gamer rules, directed by Igor Chetverikov (Belarus, 2018)
  8. Silly Red Shoes, directed by James Robin Mayo (Philippines, 2019)
  9. The Battle, directed by Anar Abbasov (Russia, 2019)
  10. Diva of Finland, directed by Maria Veijalainen (Finland, 2019)

2020_01_results

Short films:

  1. Planet Mobile, directed by Lim Hui Shan (Singapore, 2019)
  2. I Found Out What to Do!, directed by Reyhane Kavosh (Iran, 2019)
  3. Star Bright, directed by Mercedes Marro (China / Spain, 2019)
  4. Taquea and the fire, directed by Daniel Calderón (Ecuador, 2019)
  5. The Last Day of Autumn, directed by Marjolaine Perreten (Switzerland, 2019)
  6. Dreamsheep, directed by Lulú Vieira (Columbia, 2019)
  7. An ordinary evening, directed by Anastasiya Sokolova (Russia, 2018)
  8. Truffles, directed by Katerina Karhankova, Alexandra Majova (Czech Republic, 2019)
  9. Blanket, directed by Marina Moshkova (Russia, 2020)
  10. The Cycling Wind, directed by Nazanin Sobhansarbandi (Iran, 2019)
  11. The Fox & The Pigeon, directed by Michelle Chua (Canada, 2019)
  12. Waltz, directed by Mari Miyazawa (Japan, 2019)
  13. Hedgehog Spikiney, directed by Tihoni Brcic (Croatia, 2020)
  14. Little Grey Wolfy. Summer Party, directed by Natalia Malykhina (Norway, 2019)
  15. Ether waves, directed by Agata Perszutów (Poland, 2019)
  16. The Girl At The End Of The Garden, directed by Bonnie Dempsey (Ireland, 2019)
  17. The 7 Kids, directed by Marina Karpova (Russia, 2020)
  18. Merry grandmas, directed by Natalia Mirzoyan (Russia, 2020)
  19. Hipopotam, directed by Yuval Naveh (Israel, 2019)
  20. Maïja, directed by Arthur Nollet, Maxime Faraud, Mégane Hirth, Emma Versini, Julien Chen, Pauline Charpentier (France, 2019)
  21. The Nithoan’s Gem, directed by Diana Lucia Lizarazo Mancipe (Columbia, 2020)
  22. Queen of Spades, directed by Sydney Posliff (Canada, 2019)
  23. The grandfather, directed by Agnese Laizane (Latvia, 2019)
  24. Hello Africa, directed by Hasan Serin (Turkey, 2020)
  25. Tobi and the Turbobus, directed by Verena Fels (Germany, 2019)
  26. Happy Birthday, directed by Kristine Rande (Norway, 2018)
  27. A full moon night, directed by Tomás Morelli (Argentina, 2019)
  28. Like Playing, directed by Berenice Adrianzén Zegarra (Peru, 2018)
  29. Moustaco, directed by Justine Goaziou (France, 2019)
  30. Nooreh, directed by Ashish Pandey (India, 2018)
  31. His Shoes, directed by Ahmad Seyedkeshmiri (Iran, 2019)
  32. Nature’s Crime, directed by Valentina Bertuzzi (Italy, 2019)
  33. Furthest From, directed by Kyung Sok Kim (USA, 2019)
  34. Luce & me, directed by Isabella Salvetti (Italy, 2019)
  35. Traces, directed by Pins Sébastien (Belgium, 2019)
  36. A Celebration, directed by Mahsa Razavi (Canada, 2019)
  37. My little brother, Seung-hyuk, directed by Deok Geun Kim (South Korea, 2019)
  38. A Kiss, directed by Nima Moghagheh (Netherlands, 2018)
  39. Summer Fasting, directed by Abdenoure Ziane (France, 2020)
  40. Hivemind, directed by Karinna De Simone (Brazil, 2018)
  41. Little Terrorist, directed by Michael Schmidt-Olsen (Denmark, 2019)
  42. Paradise Dwellers, directed by Ramin Samani (Iran, 2019)
  43. Afraid, directed by Daniele Suraci (Italy, 2020)
  44. Cleats, directed by Abdullah Şahin (Turkey, 2019)
  45. Salima, directed by Marie Cécile Lucas (France, 2018)
  46. Polarbarry – Let’s Break The Ice!! – VLOG #207, directed by Wouter Dijkstra (Netherlands, 2019)
  47. Have You Seen Buster?, directed by Emmanuel Li (United Kingdom, 2019)
  48. The Hedgehog’s Dilemma, directed by Francesca Scalisi (Switzerland, 2019)
  49. Listen Papa!, directed by Olga Poliektova, Tatiana Poliektova (Russia, 2019)
  50. Instinct, directed by Arthur Allender, Mathieu Antoine, Léna Belmonte, Cyrielle Guillermin, Victor Kirsch, Elliot Thomasson (France, 2019)
  51. Jarvik, directed by Emilie Mannering (Canada, 2019)
  52. Pole Girl, directed by Korbinian Dufter (Germany, 2019)
  53. She Who Wasn’t Tamed, directed by Saleh Kashefi (Iran, 2019)
  54. Multiplex, directed by Jed Shepherd (United Kingdom, 2019)
  55. The March of the Missing, directed by Marcos Almada Rivero (Mexico, 2020)
  56. The Kiss, directed by Alexa Centurión (Peru, 2019)
  57. Girls from the country, directed by Anna Drozdek (Poland, 2018)
  58. insta worthy, directed by Peter Bjerre Salling (Denmark, 2019)
  59. Forever Your Daughter, directed by Pauline Broulis (France, 2019)
  60. Kippah, directed by Lukas Nathrath (Germany, 2018)
  61. Meatgrinder, directed by Vladislav Bakhanovich (Russia, 2019)
  62. A Brand New TV, directed by Nina Ognjanovic (Serbia, 2019)
  63. Sisters, directed by Daphne Lucker (Netherlands, 2018)

2020_03_results

See you at the festival!