FILMY DLA WIDZÓW 15+

Filmy pełnometrażowe


Kolor wolności
The Last Color
reż. Vikas Khanna
Indie, 2019
90′

więcej →

Największym marzeniem Chhoti, 9-letniej sieroty, jest nauka w szkole. Sprzedaje kwiaty na ulicy, wykonuje akrobacje na linie, ale do zapłaty czesnego wciąż brakuje jej 300 rupii (14 zł). Nad brzegiem Gangesu poznaje 70-letnią wdowę, Noor, która, zgodnie z hinduską tradycją żyje w izolacji i nosi wyłącznie białe szaty. Pomimo różnicy wieku i pochodzenia, pozbawiona radości życia Noor i żywiołowa Chhoti zaprzyjaźniają się. Chhoti obiecuje Noor, że w zbliżające się święto kolorów Holi, obsypie wdowią biel ulubionym przez nią różem. „Kolor wolności” to historia przyjaźni, która nie zna granic. To również obraz przemian społecznych zachodzących w Indiach na przestrzeni ostatnich dekad.

Czas ucieka
Zeit Läuft
reż. Matthias Kubusch & Robert vonWroblewsky
Niemcy, 2019
91′

więcej →

Bohaterami filmu są nastolatkowie należący do szkolnego kółka teatralnego w Berlinie. Kiedy opiekunka teatru zgłasza grupę do udziału w konkursie na przedstawienie o bieżących wydarzeniach politycznych, Süleyman, Xenia i Tabea postanawiają zrezygnować z udziału i stworzyć własny projekt. Na miejsce prób obierają starą opuszczoną kaplicę. Pomocy w pisaniu sztuki ma udzielić ich kolega z klasy i przyjaciel Süleymana, Felix – scenarzysta i muzyk, który choruje na białaczkę. Süleyman ma nadzieję, że to zadanie odciągnie przyjaciela od skupiania się na własnej chorobie. Dla bohaterów nastaje czas twórczej pracy, kreatywnych starć i czas beztroskiej zabawy, którą starają się odwlec czekające ich ciężkie chwile.

Spotkania
Pasmo filmów krótkometrażowych – 89 minut

Druga Klasa
2nd Class
reż. Jimmy Olsson
Szwecja, 2018
14′

Charlotte jest czarnoskórą nauczycielką drugoklasistów, która zostaje zaatakowana na ulicy przez neonazistę. Kiedy powraca do pracy odkrywa, że mężczyzna, który ją zaatakował, jest ojcem jednego z jej uczniów. Przed nimi trudne wyzwanie – lekcja pokoju i wybaczenia.

Na opuszkach palców
Na konchikah pal’cev
reż. Daria Barsukova
Rosja, 2018
8′

Nieoczekiwane przelotne spotkanie młodego muzyka i tajemniczej dziewczyny w trakcie głośnego koncertu pozwala im nawiązać znajomość poprzez pisanie wiadomości na ekranie telefonu. Muzyk zaryzykuje wszystko, by ją odnaleźć i poznać.

Poligraf
El Polígrafo (O La Virtud De Saber Elegir)
reż. Marta López-Fdez
Hiszpania, 2019
10′

Dziewczyna przyprowadza do domu kolejnych adoratorów, by przedstawić ich ojcu. Ten wymyśla dla nich skomplikowane zadania, którymi weryfikuje kandydatów. Po przetestowaniu kilku, ojciec wskazuje idealnego wybranka. Ale czy ten będzie idealny również dla niej?

1 – 0
1 – 0 reż.
Nada Elazhary
Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2017
10′

Arabia Saudyjska. Nastolatka omyłkowo wysyła do ojca wiadomość skierowaną do swojego chłopaka. Wpada w panikę. Musi zrobić wszystko, by ten jej nie przeczytał. Czy zdąży skasować smsa, zanim ojciec skończy oglądać mecz?

Ahmed i Markus
Ahmed & Markus
reż. Maria Eriksson-Hecht
Szwecja, 2017
9′

Dzień z życia dwóch uczniów liceum w Szwecji. Markus wraz z kolegami znęca się nad Ahmedem, poniżając go i prześladując. Jednak gdy wraca do domu, sam doświadcza przemocy. Film zadaje pytania o prześladowców i ofiary oraz o możliwość przerwania łańcucha nienawiści.

Świtezianka
Świtezianka
reż. Siostry Bui / Bui Sisters
Polska, 2018
19′

Doskonale zrealizowana ekranizacja ballady Adama Mickiewicza. Mroczne ludowe podanie o tragicznej miłości wędrowca i nimfy przeniesione zostaje do czasów współczesnych, aby wraz z rozwojem akcji zamienić się na ekranie w magiczną i baśniową opowieść.

Alan
Alan
reż. Mostafa Gandomkar
Iran, 2017
20′

Wiele kurdyjskich rodzin mieszkających w Syrii i Iraku straciło swoje domy i rodziny w czasie wojny oraz ataków grupy terrorystycznej ISIS. Ten krótki film dokumentalny przedstawia losy jednej z nich i przybliża widzom życie i kulturę Kurdów.

Za wszelką cenę
Pasmo filmów krótkometrażowych – 84 minuty

Wewnętrzny wyścig
Inside I’m Racing
reż. Aleksander Szeser
Irlandia, 2017
6′

Autystyczny nastolatek pasjonuje się wyścigami samochodowymi i wybiera się wraz z rodziną na zawody. Podczas gdy pozostali martwią się o jego przyszłość i samodzielność, chłopiec udowadnia wszystkim, że jego pasja może być sposobem na życie i radzenie sobie z ograniczeniami.

Ona
Ajo
reż. More Raca
Kosowo, 2018
25′

Albania. Zana to nastolatka, która pochodzi z tradycyjnej muzułmańskiej rodziny, gdzie o losie kobiet decydują mężczyźni. Wkrótce i ona zostaje postawiona przed nieuniknioną perspektywą zamążpójścia. Aby uciec od małżeństwa w młodym wieku, musi podjąć odważną decyzję.

Hedieh
Hedieh
reż. Sahar Sotoodeh
Iran, 2018
15′

Hedieh kryje swoją koleżankę przed ojcem i dyrektorką szkoły. Wkrótce jednak będzie musiała ocenić, czy ta przysługa rzeczywiście wyjdzie koleżance na dobre. Wymagający skupienia i empatii poruszający irański film o konsekwencjach wyborów, obowiązkach i lojalności.

Amir Ali
Amir Ali
reż. Shiva Ghanbarian
Iran, 2019
14′

Rodzice Amira Alego się rozwodzą. Przed odejściem mama prosi syna, by pomógł jej wykraść pewne dokumenty. Tymczasem ojciec nieoczekiwanie obdarza go zaufaniem i prosi o lojalność. Chłopiec zostaje postawiony przed trudnym wyborem pomiędzy rodzicami, których nadal kocha.

Nur
Nur
reż. Gal Lin
Izrael, 2018
14′

Nur mieszka w obozie dla uchodźców we Wschodniej Jerozolimie. Jest zdeterminowana, by wziąć los w swoje ręce i – wbrew woli ojca i bliskich – studiować sztukę. Czy będzie musiała zrezygnować z marzeń czy zrealizuje je dzięki swojemu uporowi i woli walki?

Motocross
Souffle court
reż. Pierre-Marie Adnet, Jean-Luc Dessertaine, Guillaume Pochez, Tristan Poulain, Vincent Rouzière, Alessandro Vergonnier
Francja, 2018
5′

Francuska animacja o relacji ojca i syna z torem wyścigowym w tle. Zbliżające się zawody motocrossowe nakładają na młodego rajdowca trudną do przezwyciężenia presję. Zwłaszcza, że celem jego ojca jest przede wszystkim zrealizowanie własnych niespełnionych ambicji.