2018 – Filmy pełnometrażowe


W KONKURSIE GŁÓWNYM BIERZE UDZIAŁ 8 FILMÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH:

Fotka
(Snapshot)
– reż. Catalina Arango (Ekwador, 2017) 75 min.

snapshot

Antonia spędza lato nad morzem. Tam pod okiem surowego dziadka ma uczyć się matematyki. Na szczęście jednak czas spędzi nie tylko nad książkami. Pewnego dnia dziadek przekazuje jej swój stary aparat fotograficzny Polaroid. Można nim zrobić jedynie osiem zdjęć. Tak rozpoczyna się pełna przygód podróż po osiem najciekawszych wspomnień z wakacji.


Bohaterowie
(Hero Steps)
– reż. Henry Rincón (Kolumbia, 2016) 96 min.

herosteps

Eduardo stracił nogę w wybuchu. To nie przeszkadza mu jednak w aktywnym życiu i marzeniach o założeniu drużyny piłkarskiej. W realizacji planu pomagają mu przyjaciele i nauczyciel muzyki. Czy pomimo przeciwności drużynie uda się wziąć udział w turnieju? „Bohaterowie” to wzruszający film o przyjaźni, przełamywaniu barier i triumfie ducha.


Ulga
(Halkaa)
– reż. Nila Madhab Panda (Indie, 2018) 118 min.

halkaa

8-letni Pichku mieszka w slumsach Delhi. Marzy o lepszym życiu i o tym, by mieć w domu… toaletę. Pomimo wielu przeszkód, dzięki uporowi i umiejętności zjednywania sobie ludzi, staje się bohaterem swojej społeczności. Historia, choć osadzona w egzotycznych Indiach, dotyka uniwersalnych wartości i prawd. Mówi o tym, że choć życie bywa trudne, nie należy się poddawać i rezygnować z marzeń, gdyż te spełniają się czasem w zaskakujący sposób. Film utrzymany jest lekkim w tonie, jest pełen barw i muzyki.


Na kółkach
(Sobre Rodas)
– reż. Mauro D’Addio (Brazylia, 2017) 72 min.

wheels

“Na kółkach” to brazylijski film drogi, w którego centrum stoi poszukiwanie przyjaźni i akceptacji. Lucas i Lais wyruszają w podróż w poszukiwaniu jej ojca, chociaż jedyną ich poszlaką jest stary kawałek zdjęcia. Niezwykłości ich wyprawie dodaje fakt, że Lais przemierza trakt na rowerze, a Lucas na swoim elektrycznym wózku inwalidzkim.


Rodzinny bałagan
(La mia Famiglia a soqquadro)
– reż. Max Nardari (Włochy, 2016) 90 min.

family

11-letni Martin właśnie wchodzi w nowy etap życia – zaczyna szkołę średnią. Jest jedynym uczniem w klasie, którego rodzice są nadal razem. Szybko przekonuje się, że życie w rozbitej rodzinie ma swoje korzyści – podwójną uwagę rodziców i… podwójne kieszonkowe. W efekcie postanawia rozwieść rodziców, by stać się taki, jak jego rówieśnicy. Czy uda mu się zrealizować przebiegły plan?


21 dni później
(21 days later)
– reż. Mhamadreza Kheradmandan (Iran, 2017) 90 min.

21days

Nastoletni Morteza marzy o karierze filmowca. Choroba matki sprawia jednak, że musi wybrać pomiędzy pasją a odpowiedzialnością wobec rodziny. „21 dni później” to uniwersalny film o odwadze, poświęceniu i trudnych wyborach. To dramat z elementami humoru, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty.


Przygoda na Zielonym Wzgórzu
(Uzbuna na Zelenom Vrhu)
– reż. Cejen Cernic (Chorwacja, 2017) 81 min.

mystery

Koko i przyjaciele znów na tropie wielkiej przygody. W spokojnej chorwackiej wiosce trwa seria włamań i kradzieży. Grupa przyjaciół spędzająca wakacje na pływaniu w rzece i graniu w piłkę ruszy na poszukiwania sprawców. Będą musieli stawić czoła nadopiekuńczym matkom, knującym starszym braciom i… dziewczynom. Wynik ich śledztwa na pewno wszystkich zaskoczy.


Nour
(Nour)
– reż. Khalil Dreyfus Zaarour (Liban, 2017) 93 min.

nour

Kiedy 15-letnia Nour zostaje zmuszona do poślubienia Maurice’a, którym gardzi, jej beztroską młodość zastępują domowe obowiązki i poczucie uwięzienia. Nour opłakuje utracone dzieciństwo i marzenia. Czy uda jej się pogodzić z trudnym losem?