Dorosłe Jury Profesjonalistów 2022
Jury Filmów Pełnometrażowych

Tomasz Jurkiewicz
Reżyser, scenarzysta. Urodzony w 1981 roku. Absolwent filmoznawstwa UJ, reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i w Szkole Wajdy. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, które zdobyły ponad sto nagród na wielu polskich (Kraków, Gdynia, Koszalin) i międzynarodowych (Karlowe Wary, Seul) festiwalach filmowych. Debiut fabularny pt. “Każdy ma swoje lato” przyniósł mu Nagrodę za reżyserię im. Stanisława Różewicza na festiwalu “Młodzi i Film” w Koszalinie oraz “Złotego Anioła” na Tofifest w Toruniu. Obecnie trwa postprodukcja drugiego filmu w jego reżyserii “Skarbek”, który jest propozycją dla dzieci i młodzieży.

Jola Jarecka
Pisarka, nauczycielka, anglistka, animatorka kultury. Prowadzi kameralne kino „Końkret” w Zatwarnicy, w sercu Bieszczadów. Autorka książki dla dzieci „Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory” oraz licznych opowiadań.

Grażyna Bochenek
Filmoznawczyni. Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Stypendystka Ministra Kultury. Autorka publikacji „Fredek. Rzeszów. Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Koordynatorka festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” (Rzeszów, 2018) i „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową” (Rzeszów, 2019). Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Jury Filmów Krótkometrażowych

Adam Głaczyński
Absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1990 roku dziennikarz Polskiego Radiu Rzeszów. Reporter, reportażysta, komentator, reżyser słuchowisk radiowych, autor programów autorskich. Jest inicjatorem i autorem cykli programowych popularyzujących walory turystyczne, historyczne i kulturowe województwa Podkarpackiego. Od 1996 współpracuje z TVP Rzeszów. Współpracował z DKF Klaps w Rzeszowie i Młodzieżową Akademią Filmową, a także Podkarpacką Komisją Filmową, prowadząc konferencje, prelekcje i dyskusje poświęcone sztuce filmowej. Autor trzech indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w 5 miastach w Polsce.

Agnieszka Karp-Szymańska
Z wykształcenia filolog polski i pedagog. Studia podyplomowe z zarządzania w kulturze (UJ) oraz studia podyplomowe z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży (UW) a także specjalista UX Designer (SWPS), specjalizujący się w badaniu potrzeb i projektowaniu doświadczeń, również w dziedzinie kultury. Od przeszło 15 lat związana z tematyką dziecięcą. Twórca i współwłaściciel portalu CzasDzieci.pl, a także założyciel i członek zarządu Fundacji Czas Dzieci, która ma za zadanie rozszerzyć działalność portalu o akcje na rzecz promocji czytelnictwa. Od 2014 odpowiedzialna za program i produkcję festiwali literackich skierowanych do dzieci. Inicjator i pomysłodawca Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i dziatki.

Emilia Żuber
Liderka Filmoteki Szkolnej w woj. lubelskim, autorka projektów filmowych dla uczniów, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii edukacja młodego widza, autorka scenariuszy lekcji filmowych dla Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, organizatorka filmowych gier miejskich, maratonów filmowych, warsztatów montażowych, operatorskich i fotograficznych. W 2017 roku przewodnicząca Jury Nauczycieli 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza “Ale Kino” w Poznaniu, w 2019 roku jurorka w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Ponadto nauczycielka języka niemieckiego i trenerka – prowadzi warsztaty z myślenia wizualnego oraz graphic recording konferencji.

Tomasz Szwan
Sanoczanin. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 był pomysłodawcą ogólnopolskiego wydarzenia poświęconego Tomaszowi Beksińskiemu pn. Love Never Dies, w ramach którego zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny Doctor Jimmy pokazywany na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Współpracował m.in. przy książkach Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”, Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” oraz przy filmie Jana P. Matuszyńskiego „Ostatnia rodzina”. Jest pomysłodawcą i współreżyserem pełnometrażowego filmu dokumentalnego o Zdzisławie Beksińskim „Z wnętrza” (2019).
Jury Zespołu Edukatorów Filmowych 2022

Bolesław Drochomirecki
Z wykształcenia matematyk. Od początku lat ’70. związany z kultura opolską. Wieloletni szef kina Studio w Opolu. Twórca i realizator programu edukacji filmowej Opolskie Nowe Horyzonty. Kiniarz – właściciel Opolskiego Kina Objazdowego. Wielokrotny juror na polskich festiwalach filmowych dla dzieci (Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Festiwal Kino w Trampkach oraz Kino Dzieci w Warszawie). Współzałożyciel Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.

Katarzyna Michalska
Absolwentka Filologii polskiej UŚ oraz studiów podyplomowych w Warszawskie Szkole Filmowej. Doktorantka na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. W latach 2013 – 2019 ekspertka w zakresie edukacji kulturowej w programie Bardzo Młoda Kultura Narodowego Instytutu Kultury. W latach 2017 – 2022 r. członkini zespołu sterującego ds programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Edukacja kulturalna”. Autorka publikacji i scenariuszy dla nauczycieli oraz licznych wystąpień podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji z zakresu edukacji kulturowej, medialnej i filmowej. Animatorka kultury. Od września 2019 – do września 2021 zajmowała stanowisko inspektora w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Bytomiu. Koordynatorka trzyletniego projektu POKŁADY KULTURY – Miejski Program Edukacji Kulturalnej dofinansowany ze środków MKiDN. Od 2021 kierowniczka Pałacu w Miechowicach, filii Bytomskiego Centrum Kultury oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bytomia ds edukacji kulturalnej i kulturowej.

Ola Marczak
Z kulturą związana od zawsze. Od 10 lat edukatorka filmowa, koordynatorka i prelegentka Opolskich Nowych Horyzontów. Kiniarz – współwłaścicielka Opolskiego Kina Objazdowego. Należy do Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.

Lidia Latusek
Pracuje od 2008 roku jako edukator filmowy w szkole, a od 20 lat w zawodzie nauczyciela. Wielokrotny juror na polskich festiwalach filmowych dla dzieci. Należy do Zespołu Edukatorów Filmowych ZEF.
“Edukacja filmowa jest, w moim odczuciu, niezbędnym narzędziem w tłumaczeniu świata młodym ludziom. To, co uczniowie widzą na ekranie, mogą przenieść na własne widzenie świata. Jest to możliwe dzięki edukatorom filmowym, którzy potrafią wykorzystać narzędzia i łączyć film np. z literatura. Jestem pasjonatka twórczej pracy z uczniem, a film jest idealnym sposobem rozwoju młodych ludzi.”