FILMY DLA WIDZÓW 11+

Filmy pełnometrażowe

Aparat
Here My Village
reż. Abas Aram
Iran, 2019
83′

więcej →

Farhad to dwunastoletni chłopiec mieszkający z matką i siostrą w irańskiej wiosce Nahooj. Kilka lat wcześniej stracił ojca i teraz to na nim spoczywa wiele obowiązków głowy rodziny. Pasją Farhada są zdjęcia – uwielbia przeglądać kolorowe czasopisma i marzy o posiadaniu własnego aparatu. Jeden z sąsiadów pomaga chłopcu i przynosi mu czasopisma. W trakcie wizyty w mieście Farhad dostrzega w sklepie używany aparat fotograficzny. Od tej pory jego celem staje się zebranie na niego funduszy. Początkowo stara się osiągnąć cel ciężką pracą, ale wkrótce chęć szybkiego zdobycia pieniędzy prowadzi go do podjęcia niewłaściwych decyzji.

Władcy przygód. Stąd do Oblivio
Władcy przygód. Stąd do Oblivio
reż. Tomasz Szafrański
Polska, 2018
101′

więcej →

Franek i Izka szybko się przekonają, że nie trzeba być superbohaterem, aby przeżyć superprzygodę. Uruchamiając tajemniczy gramofon, przypadkiem sprowadzą do ziemskiego wymiaru Eddiego, uciekiniera z krainy Oblivio. Skierują tym samym na siebie gniew Łowców Głów, którzy za wszelką cenę będą chcieli ukarać zbiega i nie zawahają się zdeatomizować każdego, kto stanie im na drodze. Czy Frankowi i Izce uda się uratować Eddiego? Czy ich przyjaźń przetrwa w obliczu niebezpieczeństw? Przed widzami jazda bez trzymanki pełna muzyki, magii i zwrotów akcji.

Nieustraszeni
Pasmo filmów krótkometrażowych – 80 minut

Rzeczni sąsiedzi
Drawsekani Robar
reż. Keyvan Fahimi
Iran, 2018
18′

Film dokumentalny o dzieciach żyjących w małej wiosce w Kurdystanie, którą od świata oddziela rzeka. Dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajane są do trudnej i odpowiedzialnej obsługi rzecznego promu, zamiast bawić się z rówieśnikami, chodzić do szkoły i cieszyć się dzieciństwem.

Ponowne narodziny
Cumplevidas
reż. Jorge Naranjo
Hiszpania, 2018
7′

Ponowne narodziny to szczególne wydarzenie dla wszystkich, którzy przeszli transplantację. Bohaterami filmu są osoby dzielące się z widzem swoją historią, marzeniami i planami na przyszłość oraz emocjami związanymi z chorobą i dojściem do zdrowia.

Gol
Goal…
reż. Manoj S Nair
Indie, 2018
9′

Krótka podróż do południowych Indii, gdzie niepełnosprawny chłopak marzy o rozegraniu meczu piłki nożnej. Znajduje bliskie osoby, które wspierają go w realizacji tego marzenia i dają mu siłę, żeby mimo swoich ograniczeń mógł stanąć na boisku.

We wsi gadają
We wsi gadają
reż. Grzegorz Paprzycki
Polska, 2018
12′

Metaforyczna historia. Dwóch romskich chłopców słyszy plotki o mieszkającym samotnie w lesie staruszku, który w Afryce dorobił się fortuny. Postanawiają sprawdzić, ile jest w tym prawdy, nawet gdy jeden z nich przeczuwa, że wyprawa może skończyć się nieszczęściem.

Kryjówka
The Hideout
reż. Dave Deohans
Indie , 2017
15′

Jimmy codziennie bawi się ze swoim przyjacielem DD. Czy któregoś dnia uda mu się wyjść z ich wspólnej kryjówki i dołączyć do grupki bawiących się dzieci? Indyjski krótki film o nowych przyjaźniach i o przyjaciołach, których czasem trzeba pożegnać.

Dookoła świata
Pasmo filmów krótkometrażowych – 83 minuty

Prezent Alice
Il Regalo Di Alice
reż. Gabriele Marino
Włochy, 2018
15′

Alice, młody filmowiec, kończy 10 lat. Z tej okazji czeka na nią wiele prezentów i atrakcji zaplanowanych osobno przez każde z jej rozwiedzionych i skonfliktowanych rodziców. Solenizantka jednak ma tylko jedno marzenie, które wyrazi za pomocą sztuki filmowej.

Prymus
Souvenir Inoubliable d’un Ami
reż. Wissam Charaf
Francja / Liban, 2018
26′

Liban. Trzynastoletni Chadi jest najlepszym uczniem w klasie. Podkochuje się w rówieśniczce Rayi, ale nie ma śmiałości, by z nią porozmawiać. Przebojowa Raya nie zwraca na niego uwagi, aż do czasu, kiedy orientuje się, że może wykorzystać go do własnych celów.

Daisy
Daisy
reż. Yu Yu
USA / Tajwan, 2018
4′

Ujmująca pięknem i precyzją wykonania tajwańska animacja poklatkowa o przyjaźni dziewczynki i robota w niebezpiecznych czasach wojny. Gdy front dotrze do ich cichego domku na odludziu, nic już nigdy nie będzie takie samo.

Mur
Over the Wall
reż. Roy Zafrani
Izrael, 2018
14′

Przypadkowe spotkanie dwóch chłopców, Żyda i Palestyńczyka da początek przyjaźni. Bohaterowie przekonają się, że stereotypy dotyczące różnic kulturowych są nieprawdziwe, a mur, który ich dzieli, łatwo przełamać wspólną zabawą i płynącą z niej radością.

Gwiezdny pył
Polvo de estrellas
reż. Aldo Sotelo Lázaro
Meksyk, 2017
14′

Meksyk. Adan pomimo młodego wieku pomaga w pracy swojemu ojcu, kierowcy śmieciarki. Pewnego dnia obowiązki zaprowadzą go do szkolnej klasy w czasie lekcji przyrody. W chłopcu budzi się ciekawość świata i chęć dalszej edukacji mimo trudnych warunków życiowych.

Gry
Listen Be Sinor
reż. Elif Yiğit
Turcja, 2019
6′

Opowieść chłopca, który wraz z rodziną wrócił do domu po wojnie na Bliskim Wschodzie. Wśród gruzów domów, bez wielu swoich przyjaciół, dzieci wciąż grają w kulki, biegają po boisku i marzą o lepszym świecie.