2018 – FILMY DLA WIDZÓW 11+

NA KÓŁKACH
(Sobre Rodas)
– reż. Mauro D’Addio (Brazylia, 2017) 72 min.

wheels

“Na kółkach” to brazylijski film drogi, w którego centrum stoi poszukiwanie przyjaźni i akceptacji. Lucas i Lais wyruszają w podróż w poszukiwaniu jej ojca, chociaż jedyną ich poszlaką jest stary kawałek zdjęcia. Niezwykłości ich wyprawie dodaje fakt, że Lais przemierza trakt na rowerze, a Lucas na swoim elektrycznym wózku inwalidzkim.


RODZINNY BAŁAGAN
(La mia Famiglia a soqquadro)
– reż. Max Nardari (Włochy, 2016) 90 min.

family

11-letni Martin właśnie wchodzi w nowy etap życia – zaczyna szkołę średnią. Jest jedynym uczniem w klasie, którego rodzice są nadal razem. Szybko przekonuje się, że życie w rozbitej rodzinie ma swoje korzyści – podwójną uwagę rodziców i… podwójne kieszonkowe. W efekcie postanawia rozwieść rodziców, by stać się taki, jak jego rówieśnicy. Czy uda mu się zrealizować przebiegły plan?


21 DNI PÓŹNIEJ
(21 days later)
– reż. Mhamadreza Kheradmandan (Iran, 2017) 90 min.

21days

Nastoletni Morteza marzy o karierze filmowca. Choroba matki sprawia jednak, że musi wybrać pomiędzy pasją a odpowiedzialnością wobec rodziny. „21 dni później” to uniwersalny film o odwadze, poświęceniu i trudnych wyborach. To dramat z elementami humoru, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty.


PRZYGODA NA ZIELONYM WZGÓRZU
(Uzbuna na Zelenom Vrhu)
– reż. Cejen Cernic (Chorwacja, 2017) 81 min.

mystery

Koko i przyjaciele znów na tropie wielkiej przygody. W spokojnej chorwackiej wiosce trwa seria włamań i kradzieży. Grupa przyjaciół spędzająca wakacje na pływaniu w rzece i graniu w piłkę ruszy na poszukiwania sprawców. Będą musieli stawić czoła nadopiekuńczym matkom, knującym starszym braciom i… dziewczynom. Wynik ich śledztwa na pewno wszystkich zaskoczy.


FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE Z KONKURSU GŁÓWNEGO ZEBRANO W TEMATYCZNE PASMA


CZAS BUNTU – 98 minut

 

Ciężko przyzwyczaić się do panujących zasad, szczególnie w okresie dorastania, czyli czasie wszechobecnego buntu i negowania istniejących reguł. Czasami ma to pozytywny skutek, jak w przypadku Marii zaprzyjaźniającej się z żołnierzem wrogiej armii („Prezent”) czy Maradony jednoczącego uchodźców i wojskowych poprzez sport („Mecz”). O trudnościach życia codziennego przekona się John ruszający po raz pierwszy do szkoły („Schoolyard Blues”), a także Tilak zbierający wszelkie fundusze na planowaną edukację („Nadzieja”), a nawet walcząca z niesfornymi kosmykami Carol („Włosy”). Zakorzenione w nas stereotypy zwalcza Tolu („Tolu”) ruszająca na połów, by utrzymać rodzinę oraz nieśmiały Frederico, który zaprzyjaźnia się z senegalskim imigrantem, a tak naprawdę utalentowanym artystą, czego nikt nie zauważa („Ślad”).

  • Mecz (Are You Volleyball?!) reż. Mohammad Bakhshi, Iran 2017, 14 min.
  • Tolu (Tolu) reż. Nadine Ibrahim, Nigeria 2017, 12 min.
  • Szkolny Blues (Skolstartssorg) reż. Maria Eriksson-Hecht, Szwecja 2017, 16 min.
  • Ślad (Il tratto) reż. Alessandro Stevanon, Włochy 2017, 15 min.
  • Włosy (Proxima) reż. Luiza Campos, Brazylia 2017, 15 min.
  • Nadzieja (Phir Ek Subah) reż. Indira Aditi Rawat, Indie 2017, 14 min.
  • Prezent (The Chocolate Soldier) reż. Jackson Smith, USA 2017, 12 min.
KRÓTKIE OPISY WSZYSTKICH FILMÓW ZNAJDUJĄ SIĘ W SPISIE A-Z